Zabezpieczenia w złączu kablowym

Sposób umieszczania zabezpieczenia głównego dla instalacji elektrycznej może zdecydować o tym jak wygodne będzie jej użytkowanie. Z czego to wynika? Otóż raz na krótszy lub dłuższy czas zdarzają się nieprzewidziane sytuacje typu zwarcia, na przykład poprzez uszkodzenie jakiegoś urządzenia. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ale konsekwencje mogą być różne zależnie od tego jaki jest typu naszej instalacji i przede wszystkim gdzie mamy zabezpieczenia główne dla naszego budynku.

Inwestycja w najlepsze rozdzielnice licznikowe

Są dwie praktyki umieszczania zabezpieczeń w nowych instalacjach. Pierwszą jest wkładania głównego bezpiecznika do złącza kablowego, które znajduje się na granicy naszej posesji. Jest to miejsce gdzie kable z instalacji elektroenergetycznej łączą się z naszą lokalną instalacją domową. Jest to miejsce, gdzie bardzo wiele zakładów energetycznych umieszcza główne zabezpieczenie. Pół biedy jeśli posiadamy kluczyk od takiego złącza, lub przynajmniej od części gdzie możemy manipulować zabezpieczeniami. Jeśli natomiast nie posiadamy dostępu, to w razie gdy zabezpieczenie zostanie wyłączone, na przykład podczas zwarcia, możemy zostać bez prądu na długi czas. Czy da się coś na to zaradzić? Przede wszystkim jeśli jest już po fakcie, to nie. Jeśli jednak instalacja elektryczna jest dopiero zakładania do nowego domu, lub istniejąca stara instalacja jest modyfikowana tak aby spełniała nowoczesne standardy, to warto przypomnieć panom elektrykom z zakładu energetycznego by zainstalowali nam takie złącze, do którego będziemy mieć przynajmniej częściowy dostęp.

Niestety nie zawsze okazuje się to takie łatwe, ponieważ zakładom energetycznym nie zawsze zależy na tym, by klient miał dostęp do takiego miejsca. Obawiają się możliwości podpięcia się „na lewo”, próby wymiany zabezpieczeń na niestandardowe i tym podobnych rzeczy. Wtedy delikatnie mówiąc mamy problem. Każde wybicie zabezpieczenia będzie oznaczało wizytę pogotowia energetycznego, a jeśli akurat nie będą mogli przyjechać, to nawet kilka dni bez prądu. Warto wnioskować o to, by do złącza kablowego (http://www.elbig.com.pl/pages/zlacza-kablowe-tauron.php) został włożony licznik energii. Wtedy przepisy wymuszają na zakładzie energetycznym, by umożliwił klientowi dostęp do licznika, w zakresie możliwości odczytywania wskazań. Naturalnie w ten sposób będzie też dostęp do dźwigienek bezpieczników. Jednak i to nie zawsze da się zrobić, ponieważ elektrycy mogą założyć nowe złącze na przykład podczas wymiany słupów energetycznych, nie ruszając naszej instalacji domowej, gdzie wciąż będzie znajdował się licznik energii.