Własne M na Śląsku, czyli mieszkania nowe Katowice

   Prawie każdy marzy o własnym mieszkaniu. Mieszkanie z rodzicami, gnieżdżenie się w jednym pokoju, czy płacenie komuś za możliwość przebywania w cudzym mieszkaniu, to z pewnością nic przyjemnego. Marzenia jednak się spełniają, wystarczy tylko przestać w nie wierzyć i zacząć je planowo realizować. Kupno własnego mieszkania to jeden z najważniejszych momentów w życiu. Punk zwrotny, po którym zaczynamy pracować na własny kapitał, a moment w którym pierwszy raz przekroczymy próg własnego domu zostanie zapamiętany do końca życia.

   Długo jeszcze można wymieniać zalety własnego mieszkania i każdy mógłby dodać tu coś od siebie, ale zostawmy na chwilę społeczne i psychologiczne aspekty posiadania własnego M. W tytule napisałem o mieszkaniach na Śląski, a dokładnie mieszkania nowe Katowice, postanowiłem napisać o tym miejscu, ponieważ jego specyfika jest mi najbliższa. Rynek nieruchomości w Katowicach nie odstaje w swym rozwoju od rynków liderujących w tej dziedzinie jak wrocławski, krakowski, czy warszawski. Charakterystyka śląskiej stolicy, w dużym skrócie, prezentuję się tak:

  • niskie ceny mieszkań w porównaniu z innymi miastami,
  • wysoka stopa zwrotu inwestycji w mieszkania pod wynajem,
  • dużo większe zainteresowanie mieszkaniami w bloku, niż domami wolnostojącymi,
  • znaczna przewaga rynku wtórnego nad pierwotnym.

   Omówmy pokrótce powyższe punkty. Ceny za metr kwadratowy w Katowicach są jednymi z najniższych w Polsce. Średnie cena za lokat na Śląsku wyniosła 185 000 złotych. Drugą charakterystyczną cechą jest stosunkowo słabo rozwinięty rynek mieszkań pod wynajem. Jest ich za mało, a duży popyt powoduje podwyższenie cen czynszu, które pomimo niskiej ceny sprzedaży nie odbiegają od standardowych cen w największych polskich miastach. Rentowność inwestycji w wynajem wynosi w Katowicach średnio 5%, przy czym w Warszawie, czy w Krakowie może wynieść maksymalnie 2-3%. Prym na rynku nieruchomości wiodą mieszkania. Tylko 12 % zainteresowanych kupnem nieruchomości w Katowicach rozważa możliwość nabycia wolnostojącego domu. Ostatnim punktem jest przewaga rynku używanych nad nowymi mieszkaniami w Katowicach, aż 82% sprzedanych mieszkań jest wybudowana przed 2000 rokiem. 

   Zatrzymajmy się na chwilę nad ostatnim punktem. Osobiście uważam, że kupno własnego, nowego, surowego mieszkania jest nieporównywalnie lepsze od zakupu używanego. Sama świadomość, że ten kąt nie ma jeszcze żadnej historii i zostanie wypełniony moją, sprawia, że czuję się w nim jedyny i wyjątkowy. Myślę, że większość ludzi kieruje się głównie ceną, a takie czynniki jak prestiż społeczny i komfort psychiczny jest domeną pozostałych. 

Czytaj więcej: https://bardowskiego1.pl/mieszkania/