Wady i zalety drzwi drewnianych

Zalety drzwi drewnianych

Drzwi przede wszystkim chronią nasze mieszkania oraz budynki przed włamaniami. Powinny być też odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz na zabawy naszych dzieci i czworonogów. Najczęściej wybierane drzwi są wykonywane z drewna.

Nic w tym dziwnego, materiał ten jest trwały, odporny na warunki pogodowe oraz niewątpliwie bardzo estetyczny. Dekoracyjność zawdzięczamy naturalnym słojom występującym na drewnie. Taki efekt możemy uzyskać stosując okleinę na drzwi wykonane z aluminium albo z PCV. Drzwiom drewnianym zarzuca się, że mogą nie być odporne na wodę. Jednak stosowanie sklejek wodoodpornych skutecznie ripostuje te zarzuty. Taka sklejka jest dodatkowo malowana za pomocą specjalnych lakierów. Zazwyczaj stosuje się trzy lub cztery powłoki. Niewątpliwie drzwi, które są wykonane z drewna wykazują się wysokim współczynnikiem izolacji cieplnej. Mamy więc gwarancje, że nie przemarzną, a wilgoć nie będzie się skraplać. W domach pasywnych montuje się właśnie drzwi drewniane, które mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Kolejnym argumentem, który przemawia za drewnem jest brak odkształceń.

Dzieje się tak, ponieważ drewno nie reaguje na niską i wysoką temperaturę otoczenia, nie zmienia przez to swojej struktury.

Wady drewnianych drzwi

Największą wadą takich drzwi jest to, że co parę lat trzeba je odnawiać oraz impregnować. Inną niemniej istotną wadą jest cena. Zapłacimy raczej trzy razy więcej niż za drzwi aluminiowe lub z tworzyw sztucznych. Ciężej też przetransportować je do domu, ponieważ dobrej jakości drzwi ważą sporo, musimy uważać też na obicia.