Psycholog sportu nie tylko dla zawodowców

Zagadnienie rozwoju osobistego jest znane od wielu lat w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Każda osoba, która chce rozwijać się w którymś kierunku niekiedy potrzebuje pomocy specjalisty, który wie jak ją odpowiednio zmotywować. W ciągu ostatnich, kilku lat również w Polsce pojawiło się wielu profesjonalnych coachów, w końcu obywateli zaczęło stać na ich usługi. Jednym z bardziej rozchwytywanych specjalistów jest psycholog sportu, przydatny nie tylko zawodowcom.

Rola psychologa sportu

Aby móc uprawiać ten zawód oczywiście należy skończyć odpowiednie studia psychologiczne, trwające 3 lub 5 lat. Następnie należny wybrać się na dodatkowe kursy, nakierowane właśnie na tematykę sportu. Osoby ćwiczące zawodowo często muszą zmagać się z brakiem motywacji, szczególnie w obliczu kontuzji lub braku postępów. W dzisiejszych czasach społeczeństwo kładzie bardzo duży nacisk na sprawność fizyczną, dlatego również osoby do tej pory nie zainteresowane ćwiczeniami, zaczynają chodzić na siłownię. Jednak tak jak w przypadku każdego rozwoju, również treningi wymagają od zawodnika silnego charakteru, konsekwencji i motywacji, czego niestety wielu osobom brakuje. W takiej sytuacji pomocny będzie z pewnością psycholog sportu, który wie, jak radzić sobie ze słabościami.

Motywacja zawodowców

Od wielu lat reprezentanci kadry narodowej, niemalże w każdej dziedzinie mogą korzystać z tego typu pomocy. Każda drużyna czy klub sportowy zatrudnia psychologa, który regularnie rozmawia z zawodnikami, pomaga im radzić sobie z problemami, nie tylko związanymi z treningami, ale także w życiu osobistym. Bowiem zła sytuacja prywatna zazwyczaj przekłada się także na wyniki w sporcie, nie można tego lekceważyć. Psycholog sportu jest także niezbędny w przypadku kontuzji, kiedy to zawodnik na wiele miesięcy musi zaprzestać nie tylko uczestnictwa w konkursach, ale także treningów.

Pomoc dla każdego

Coraz częściej jednak psycholog o tej specjalizacji jest zatrudniany przez osoby, które sportem nie zajmują się zawodowo, jedynie chcą poprawić jakość treningu. Coraz częściej na siłowniach w większych miastach można skorzystać z jego usług w ramach wykupionego pakietu. Psycholog sportu rozmawia z początkującymi osobami, aby pomóc im ułożyć program ćwiczeń w zgodzie z ich predyspozycjami nie tylko fizycznymi, ale także psychicznymi. Stanowi on również ogromną podporę w momencie, kiedy po kilku tygodniach treningów następuje spadek motywacji, spowodowany brakiem postępów. Bardziej opłacalne jest wówczas udać się po pomoc do specjalisty, niż całkowicie zrezygnować z ćwiczeń.

Może Ciebie zainteresować także artykuł na temat:

Dlaczego psychologia w biznesie jest tak ważna?