Porsche kultową marką samochodów

Porsche to kultowa już marka samochodów, której nie trzeba nikomu przedstawiać. To niemiecka marka, która ma swoje początki w trakcie II Wojny Światowej. Założyciel firmy, Ferdinand Porsche, początkowo konstruował samochody osobowe, natomiast później zajął się dodatkowo tworzeniem pojazdów wojskowych na zlecenie III Rzeszy. Firma skonstruowała ciężki czołg Leopard 1, który nadal jest produkowany, obecnie pod nazwą Leopard 2. Marka korzystała z wiedzy i doświadczenia innych firm motoryzacyjnych. Porsche od zawsze ściśle współpracuje z firmą Volkswagen AG, w swoich samochodach używają wielu części tego koncernu. Niektóre modele z kolei były montowane w fabryce Audi, stąd użyto ich części do konstrukcji. Pierwszym modelem zaprezentowanym przez markę w 1948 roku było Porsche 365, w którym zastosowano części z Volkswagena Garbusa. Dzisiejsze modele również są powiązane z koncernem VW, np. Porsche Cayenne i Volkswagen Touareg bazują na takich samych płytach podłogowych i niektórych silnikach.

Po sukcesie pierwszego samochodu, Porsche wyprodukowało model 550 Spyder, które zostało przygotowane przede wszystkim do wyścigów. Sportowe osiągi tego modelu zdecydowanie wypromowały firmę, a Spyder stał się inspiracją do stworzenia nowej serii samochodów sportowych. Seryjnym następcą Spydera okazał się, kultowy już dziś, model Porsche 911, pierwszy raz zaprezentowany w roku 1963. Nietypowo umieszczony silnik w tylnej części samochodu wyróżniał konstrukcję. Samochód okazał się światowym przebojem, a marka przez lata produkowała kolejne, ulepszone, bardziej nowoczesne wersje tego modelu.

W latach 80-tych firma Porsche skonstruowała kolejny przebój – model 944. Był to również samochód sportowy, dostępny w wersji coupe oraz kabriolet. Produkowany był w latach 1982 – 1991. Zastosowano w nim silniki turbodoładowane, a duża część podzespołów pochodziła od Audi. Najmocniejszy zamontowany silnik, w modelu 944 S2, osiągnął moc 211 koni mechanicznych. Ostatecznie powstało wiele wersji tego samochodu, o różnych wariantach silników i modyfikacji w stosunku do pierwszego modelu.

Kolejne lata funkcjonowania firmy przynosiły kolejne sukcesy. Następnym modelem wartym uwagi jest o wiele większy gabarytowo od swoich poprzedników Porsche Cayenne, którego produkcja rozpoczęła się w 2002 roku. Samochód ten jest powiązany z modelem Audi Q7 – w obydwóch modelach zastosowano tę samą płytę podłogową. Najmocniejsza wersja Cayenne, Turbo S, posiada silnik o mocy 521 koni mechanicznych.

Do topowych modeli firmy Porsche warto również dołączyć czterodrzwiową Panamerę, produkowaną od 2009 rokuNajmocniejsza wersja Panamery napędzana jest silnikiem o mocy 570 koni mechanicznych. Jest to kolejny samochód, który wyniósł firmę Porsche na szczyt światowych marek.

Jeśli zainteresował Ciebie ten artykuł to zapoznaj się również z:

Serwis audi stawia na profesjonalizm!