Podział majątku „po śląsku”
Podział majątku, bez względu na to, czy przeprowadzany jest w zgodnej, czy bardziej nerwowej atmosferze, niesie ze sobą szereg wielu czynności prawnych, które można oddać jedynie w ręce sprawdzonych profesjonalistów. Wykwalifikowany notariusz Katowice ( http://notariusz-giemza.pl ) na każde życzenie służy pomocą w kwestii podziału majątku. Profesjonalna obsługa interesantów przygotowana jest na różne sytuacje. Z usług notarialnych korzystają dziś zarówno młode małżeństwa, decydujące się na rozstanie po zaledwie kilku spędzonych razem latach życia, jak i pary z wieloletnim stażem. Najwięcej pracy – nie da się ukryć – jest przy podziale majątku osób dorabiających się na przestrzeni lat wspólnego, licznego majątku w formie nieruchomości. Nieco łatwiej sprawa wygląda wśród młodych małżeństw, które trwały jedynie kilka lat. Tutaj poziom wspólnego majątku jest łatwiejszy do zbadania, a i sam podział przeprowadza się szybciej i bez większych ingerencji sądu. Notariusz ma zawsze mniej pracy, gdy okazuje się, że dana para przed zawarciem małżeństwa podpisała intercyzę. Ten dokument także podpisuje się u notariusza przed ślubem, a gdy okazuje się, że przyszła jednak pora na rozstanie – nabiera on mocy urzędowej po złożeniu podpisów pod klauzulami. Notariusz także pozostawia swoją sygnaturę.
Kult jednostki, czy parcie na pieniądze?
W ciągu ostatnich siedmiu lat odnotowano, że na Śląsku wzrosła liczba rozstań. Kancelarie notarialne odwiedza każdego roku coraz większa liczba par. Socjolodzy rozpatrują te sytuacje na wiele sposobów. W przypadku rozstań starszych małżeństw podłoże leży najczęściej w zdradach. Od tego zaczyna się rozstanie, potem klasyczny proces rozwodowy z orzekaniem o winie lub nie, no i w konsekwencji podział majątku. Coraz częstsze sprawy o podział majątku po rozwodzie podyktowany jest tez świadomością trudnych warunków społeczno – bytowych, o które musi zadbać osoba po raz kolejny stająca na nogi.
To moje, to Twoje.
Zanim wszelkie procedury notarialne zostaną przeprowadzone – trzeba podliczyć dotychczasową, wspólną własność i przeliczyć na pieniądze. Kwotę majątkową dzieli się na pół, w przypadku, gdy wyrok a propos rozwodu wydany został bez orzekania o winie któregoś z małżonków. Majątek podzielony być może bardziej na korzyść którejś ze stron, jeśli nabycie, zbudowanie, darowizna zostaną w odpowiedni sposób udokumentowane. W celu podpisania dokumentów u notariusza byli małżonkowie do kancelarii zazwyczaj udają się osobno. Emocje w takich sytuacjach są zazwyczaj zbyt duże, bo tylko niewiele par po rozwodzie jest w stanie zachować pozytywne relacje.