Katowice. Notariusz sporządzi dla nas testament.

Pisanie testamentu to bardzo odpowiedzialna czynność. Dzięki niemu nasi bliscy zostaną odpowiednio obdarowani częściami naszego majątku po naszej śmierci. Wyróżniamy zasadniczo dwa typy testamentów, a jest to testament odręczny oraz notarialny. Ten pierwszy możemy spisać samodzielnie w domu, jednak ma on pewne ograniczenia, oraz po śmierci bliscy mogą nie wiedzieć gdzie dokumentu szukać. Testament notarialny natomiast przechowywany jest w notariacie, a po okresie dziesięciu lat trafia do archiwum odpowiedniego sądu rejonowego. Może również zostać wpisany na listę testamentów, dzięki czemu jego odnalezienie nie będzie żadnym problemem dla rodziny bądź każdej innej osoby, którą zdecydujemy się obdarować naszym majątkiem pośmiertnie.

Do notariusza warto zgłosić się przede wszystkim wtedy, jeżeli chcemy w testamencie wyszczególnić konkretne elementy naszego majątku, które chcemy darować konkretnym osobom. Na przykład gdy synowi chcemy zapisać samochód i mieszkanie, a córce domek oraz drugi samochód. W testamencie odręcznym nie ma możliwości stworzenia takiego zapisu, ponieważ będzie on niezgodny z prawem testamentowym. Dlatego chcąc spisać taki szczegółowy testament musimy znaleźć jakieś biuro notarialne, co na szczęście nie jest żadnym problemem w tak dużym mieście jak Katowice Notariusz sporządzi dla nas akt testamentu za odpowiednią opłatą, oraz – jeśli będziemy sobie tego życzyli – wpisze go na specjalną listę, dzięki czemu łatwo będzie ten dokument odnaleźć w przyszłości. W testamencie odręcznym natomiast można zawrzeć jedynie zapis w stylu „połowę majątku przekazuję synowi, a drugą połowę córce”. Taki zapis będzie miał moc prawną, natomiast bardziej szczegółowe będą musiały zostać odrzucone przez sąd bądź notariusza, który będzie taki testament otwierał i odczytywał.

W przypadku testamentu odręcznego wątpliwości budzi także fakt, że jeśli nie powiadomimy bliskich w odpowiednim momencie przed naszą śmiercią, być może nigdy nie znajdą oni testamentu. Może być też taka sytuacja, że jakaś osoba, która się z testamentem nie zgadza, po prostu go zniszczy. To niestety spowoduje, że nigdy nie będzie już można go odzyskać. Natomiast w przypadku testamentu spisanego przez notariusza, jego oryginał zawsze będzie znajdował się w biurze notarialnym, lub w jednym z sądów rejonowych, które posiadają Katowice. Notariusz spisujący testament poinformuje nas od razu jakiego rodzaju zapisy możemy umieścić w dokumencie, jakich umieszczać nie można, oraz da nam możliwość ustanowienia na przykład warunków otrzymania spadku, kolejnych osób w kolejności do obdarowania gdyby poprzednie zmarły wcześniej i tak dalej. Podsumowując, warto zdecydować się na testament notarialny, ponieważ daje nam to bardzo szeroką paletę korzyści.

Warto także odwiedzić stronę: http://www.hokery.katowice.pl/2018/04/06/gdzie-znajduje-sie-dobra-kancelaria-notarialna-katowice/